ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΤΣΙΚΗΣ ΓΙΑ 2022-2023

ΤΙΤΛΟΣ: “Στο δρόμο για το Δημοτικό Σχολείο!”

Το φετινό σχέδιο δράσης του Νηπιαγωγείου μας στοχεύει στη γνωριμία των παιδιών του Νηπιαγωγείου με το Δημοτικό σχολείο, το κτίριο, τους χώρους του, το εκπαιδευτικό προσωπικό και γενικότερα την υλικοτεχνική υποδομή του. Επίσης θα παρακολουθήσουμε από κοντά κάποια μαθήματα, κατόπιν συνεννόησης , θα δούμε τον τρόπο λειτουργίας του, θα πραγματοποιήσουμε από κοινού ορισμένες κατασκευές κ. ά. Απώτερος στόχος είναι τα νήπιά μας, από το επόμενο διδακτικό έτος, να πάνε με χαρά στο Δημοτικό Σχολείο και απαλλαγμένα από άγχος, τόσο τα ίδια όσο και οι γονείς τους.

Από την καλοκαιρινή μας γιορτή που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου με προσκεκλημένους, εκτός από τους γονείς, τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού.

ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ
Η καλύτερη δυνατή ολόπλευρη προετοιμασία των νηπίων με απότέλεσμα την
ευκολότερη προσαρμογή τους στο νέο περιβάλλον.

ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΤΟΧΟΙ

Γνωριμία και εξοικείωση των νηπίων με τους χώρους και το διδακτικό
προσωπικό του Δ Σχολείου.
Ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ νηπίων και μαθητών του Δ Σχολείου.
Παρατήρηση αλλά και ενεργή συμμετοχή των νηπών στη νέα εκπαιδευτική
διαδικασία.
Καλλιέργεια αυτοπεποίθησης και ανάπτυξη συναισθήματος γνωστικής
επάρκειας σε σχέση με τα νέα καθήκοντα.
Διασφάλιση καλής συνεργασίας μεταξύ των εκπαιδευτικών των δύο σχολείων
και εξασφάλιση συνέχειας στις γνώσεις και στις διδακτικές μεθόδους.
Προετοιμασία των γονιών με σκοπό την αποφυγή άγχους ,φόβου και
ανασφάλειας για τη νέα κατάσταση που καλούνται να αντιμετωπίσουν.

Β. Υλοποίηση της Δράσης Περιγραφή

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 1)Συνάντηση με τους γονείς , ενημέρωση για το σχετικό πρόγραμμα και οργάνωση δραστηριοτήτων στις οποίες θα συνδράμουν. 2) Δημιουργία εννοιολογικού χάρτη με βασική έννοια <<τι ξέρουμε για το Δ Σχολείο>> 3)Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο, γνωριμία με τον διευθυντή,, την εκπαιδευτικό και τα παιδιά  της Α τάξης. 4)Κατασκευή χριστουγεννιάτικης πρόσκλησης, γλυκών και ημερολογίου και προσφορά στα παιδιά της Α τάξης. 5)προετοιμασία μπουφέ από τους γονείς για την χριστουγεννιάτικη παράσταση και παρακολουθησή της στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δ.Σ.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 1)Κοινός περίπατος στο γήπεδο του χωριού ,κοινά παιχνίδια 2}Αφήγηση παραμυθιών σχετικών με τη μετάβαση στο Δ Σ .και καταγραφή των γνώσεων των νηπίων.

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 1)Πρόσκληση της Α δημοτικού στο νηπιαγωγείο για κατασκευή αποκριάτικων κατασκευών.

ΜΑΡΤΙΟΣ 1)Επίσκεψη και ξενάγηση στους εσωτερικούς χώρους του Δ.Σ. 2)Κοινός εκκλησιασμός , παρέλαση στην πλατεία του χωριού και παρουσίαση κοινής γιορτής .

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1)Τα παιδιά του Δ.Σ. επισκέπτονται το χώρο του νηπιαγωγείου για να ψήσουν τα λαζαράκια και τις σαρακοστές τους  2)Τα νήπια φτιάχνουν πασχαλινά κουλούρια και προσφέρουν στο Δ.Σ. 3)Παρουσίαση δράσης από το λιμενικό στο χώρο τοθ Δ Σχολείου,κοινή παρακολούθηση

ΜΑΙΟΣ 1)Παρακολούθηση και ενεργή συμμετοχή μαθήματος γλώσσας . 2)Φύλλα εργασίας σχετικά και γνωριμία με τα βιβλία της Α Δημοτικού. 3)Δημιουργία σχετικής γωνιάς στον χώρο του νηπιαγωγείου. 4)Συμβολικό παιχνίδι ,<<το δημοτικό  σχολείο>> 5)Πρόσκληση στα παιδιά της Α Δημοτικού για συμμετοχή στην παρουσίαση βιβλίου από συγγραφέα στο χώρο του νηπιαγωγείου 6)Δραστηριότητες γυμναστικής με τον γυμναστή και τα παιδιά της πρώτης. 7)Κοινή φωτογράφιση και κατασκευή αναμνηστικού δώρου. 8)Συμπλήρωση εννοιολογικού χάρτη με όσα μάθαμε για το Δ.Σ. 9)Συζήτηση, αποτίμηση του σχεδίου δράσης.

Αποτελέσματα της Δράσης
Μόνο θετικά αποτελέσματα μπορούμε να αναφέρουμε. Τα παιδιά των δύο σχολείων ανέπτυξαν στενότερες σχέσεις. Εξοικειώθηκαν τα νήπια με το νέο σχολικό περιβάλλον, τις δραστηριότητές του ,τον τρόπο λειτουργίας
του. Αντιλήφθηκαν ότι αρκετά πράγματα τους είναι ήδη γνωστά και ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις .Οι εκπαιδευτικοί συνδεθήκαμε στενότερα, γνωρίσαμε τις μεθόδους ,τους τρόπους διδασκαλίας των δυο σχολείων. Οι γονείς γνώρισαν τον χώρο του νέου Σχολείου, ήρθαν σε επαφή με τους διδάσκοντες και τον
Διευθυντή.

ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΤΟΚΟΥΛΟΥΡΑ

Στο Νηπιαγωγείο μας σήμερα 03/11/2022 ασχοληθήκαμε με τη ζαχαροπλαστική.

Ετοιμάσαμε με τη βοήθεια των παιδιών λαχταριστή μηλόπιτα και τραγανά, πεντανόστιμα μουστοκούλουρα. Τα νήπια καταχάρηκαν την όλη διαδικασία και ακόμα περισσότερο το αποτέλεσμα!